skupina

Zásadní změna v uplatňování nároku na měsíční slevu na dani u cizinců.

Firmy, které zaměstnávají cizince řeší vážné potíže!
Konstrukci nového způsobu tvorby základu daně (superbruto) obtížně vysvětlujeme zejména podnikatelům ze zahraničí. Principem je, že se do r. 2007 z tzv. brutto mzdy odečetlo sociální a zdravotní pojištění srážené zaměstnanci a na zbytek uplatnila progresivní sazba daně. Po novu se k brutto mzdě přičte část pojistného placená zaměstnavatelem, tedy celkem 35% a z tohoto superbrutto základu se počítá jednotná daň ve výši 15%. Pro zaměstnance, jejichž příjem se pohybuje pod průměrnou českou mzdou, a  dosud byl zdaňován třeba jen sazbou 12%, by to bez dalších úprav představovalo veliký dopad do čistého příjmu. Proto byla výrazně zvýšena položka  odčitatelná od daně a to ze 600 Kč na 2.070,- měsíčně. Tím je negativní dopad vyřešen. Ale jen pro české občany, lépe řečeno české rezidenty.

Cizincům, např. Polákům, Slovákům a dalším zaměstnaným v ČR nemůže zaměstnavatel slevu z vypočtené daně odečítat, pokud se nemohou prokázat potvrzením finančního úřadu, že jsou českými daňovými rezidenty. Stejné podmínky se týkají také většiny dalších slev na dani. Cizinci mají sice možnost uplatnit si slevu po skončení roku, musí ale podat daňové přiznání. Přitom  podmínkou je, že minimálně 90% jejich příjmů za celý kalendářní rok pochází z ČR. Na vyrovnání tedy musí čekat více než 12 měsíců.

Také cizinec, který by s prací v ČR skončil v průběhu roku nebo v průběhu roku nastoupí, často nedosáhne devadesátiprocentního podílu příjmů z ČR k veškerým svým příjmům a ten by dokonce nárok na slevu neměl vůbec. Jeho čistý měsíční příjem za stejnou práci, jakou vykonává český zaměstnanec by tedy byl o 2 tis. Kč nižší a to i při stejné brutto mzdě.
Jde o diskriminační postup. Ministerstvo financí o problému ví a na nápravě pracuje. Mělo by jít ovšem o řešení na úrovni legislativy a to trvá několik měsíců.

Jak může zaměstnavatel zabránit odchodu zahraničních zaměstnanců?
- Porušit zákon a měsíčně slevu na dani odečítat, což je značně rizikové.
- Poskytnout zaměstnanci půjčku na řešení tíživé situace, ovšem s rizikem, že peníze nedostane zpět.
- Vyvíjet tlak na MF ČR, aby prosadilo co nejrychlejší novelu zákona a v ní řešilo i možnost jednorázově vypořádat i slevy neuplatněné za uplynulé měsíce roku.

I my se snažíme v jednáních na MF své argumenty uplatnit.


E-servis KODAP

publikováno 10.02.2008
share on fb


Kodap skupina - daňové poradenství

mini mapa ČR Vybrat kancelář

Specializované kanceláře

+420 485 228 471

info@kodap.cz

cs en de 

ETL Global
newsletter close