skupina

Zákoník práce čekají podstatné změny, které můžete využít

Dolní komora parlamentu projednala ve třetím čtení návrh významné novely zákoníku práce, jejímž cílem je větší pružnost pracovně právních vztahů. Účinnost novely by měla nastat 1. ledna 2012. Z řady plánovaných změn vybíráme tyto:

Výše odstupného
Výše odstupného vyplývající z § 67 zákoníku práce se navrhuje vázat na počet odpracovaných let u zaměstnavatele následujícím způsobem: do 1 roku práce - měsíční odstupné, do 2 let práce - dvouměsíční odstupné, nad 2 roky - tříměsíční odstupné.

Dohoda o provedení práce
Měl by být zvýšen maximální rozsah zaměstnání na základě dohody o provedení práce ze 150 na 300 hodin. Současně je navrhována i změna legislativy sociálního a zdravotního pojištění, podle které odměna z dohody o provedení práce nad 10 000 Kč měsíčně bude nově podléhat jak sociálnímu, tak zdravotnímu pojištění.

Zkušební doba
Navrhuje se stanovit maximální délku zkušební doby u vedoucích zaměstnanců, s ohledem na jejich zvláštní postavení u zaměstnavatele, na nejdéle 6 měsíců. Zaměstnavatel a vedoucí zaměstnanec by si tedy nově mohli sjednat až půlroční zkušební dobu, na rozdíl od běžného zaměstnance, u něhož může být tato doba max. 3 měsíce.

Pracovní poměr na dobu určitou
V projednávané novele se navrhuje omezit dobu trvání pracovního poměru na dobu určitou na nejvýše 3 roky. V této době by bylo možné pracovní poměr mezi týmiž účastníky opakovat maximálně dvakrát.

Další vývoj ve schvalování novely zákoníku práce budeme pro Vás sledovat. Věnujte, prosím pozornost naší nabídce profesionálního outsourcingu mzdových agend a personalistiky.

publikováno 14.09.2011
share on fb


Kodap skupina - daňové poradenství

mini mapa ČR Vybrat kancelář

Specializované kanceláře

+420 485 228 471

info@kodap.cz

cs en de 

ETL Global
newsletter close