skupina

Testy na COVID-19 mohou být pro zaměstnavatele daňově uznatelným nákladem (č. 954)

V současné situaci se mnoho zaměstnavatelů dostává do situace, kdy především z preventivních důvodů požadují pro zaměstnance test na onemocnění COVID-19.

K problému daňové účinnosti nákladů na testy na COVID-19 se vyjádřila Finanční správa s tím, že vzhledem k mimořádnému pandemickému stavu lze připustit, že pokud zaměstnavatel s ohledem na nebezpečí šíření nákazy mezi zaměstnanci na pracovišti provádí preventivní opatření spočívající v testování zaměstnanců, jsou výdaje na tyto testy daňově uznatelnými náklady. Na straně zaměstnance se nejedná o zdanitelný příjem.

Pokud by však zaměstnavatel hradil zaměstnancům testy na COVID-19 pro účely nesouvisející s prací (např. za účelem soukromého vycestování z České republiky), nejsou náklady spojené s tímto testováním daňově účinné. U zaměstnance se ani v tomto případě nejedná o zdanitelný příjem.

Aby byly důvody testování zaměstnanců jednoznačné, doručujeme vytvořit interní směrnici a určit, v jakých případech přistupuje zaměstnavatel k preventivnímu testování na COVID-19.

publikováno 23.10.2020
share on fb


Kodap skupina - daňové poradenství

mini mapa ČR Vybrat kancelář

Specializované kanceláře

+420 485 228 471

info@kodap.cz

cs en de 

ETL Global
newsletter close