skupina

Nejvyšší správní soud: součástí základu daně z nabytí nemovitých věcí DPH není

Nejvyšší správní soud při své rozhodovací činnosti posuzoval otázku, zda je DPH součástí základu daně z nabytí nemovitých věcí určeného podle ceny sjednané. V tomto konkrétním případě (poplatníkem byl převodce) je podle NSS třeba vycházet z toho, že podstatou daně z nabytí nemovitých věcí je zdanění hodnoty převáděné nemovitosti a převodcem dosaženého finančního výnosu z prodeje nemovitosti. Současně podle NSS však za součást finančního výnosu převodce nelze považovat DPH. Zahrnutí DPH do základu daně neodpovídá účelu daně z nabytí nemovitých věcí. Plátce daně totiž DPH vybírá jako součást kupní ceny pro stát, odvádí jí do státního rozpočtu. Tudíž DPH není součástí finančního výnosu plátce. Pokud by součástí základu daně z nabytí nemovitých věcí DPH byla, pak by převodce danil nejen svůj zisk z převodu nemovitostí, ale i částku, kterou inkasoval pro stát.

Plátcům DPH se tak naskytla na základě tohoto rozsudku možnost podat dodatečná daňová přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí a snížit tak dříve přiznanou a uhrazenou daň.

publikováno 22.08.2017

Zobrazit celý článek

Daňové poradenství v rámci skupiny KODAP

 • Průběžné poradenství

  Pravidelné návštěvy poradců u klienta, telefonický či elektronický poradenský servis a podle dohody také pravidelné daňové prověrky účetnictví.

 • Mezinárodní daňové poradenství

  Vyžaduje dobrou znalost tuzemského zákonodárství, přiměřenou představu o zahraničních daňových systémech a hlavně dokonalou znalost praktického uplatnění smluv o zamezení dvojího zdanění.

 • Poradenství pro zahraniční podnikatele

  Pro zahraničního investora je velmi důležité uvědomit si, že české právní prostředí si přes značnou harmonizaci s Evropskou unií uchovává podstatné rozdíly.

 • Pomoc při daňových kontrolách

  Máme za sebou dlouhou řadu daňových sporů, při kterých jsme klientům úspěšně zachraňovali jejich firmy a majetky. Máme i respekt daňové správy.Kodap skupina - daňové poradenství

mini mapa ČR Vybrat kancelář

Specializované kanceláře

+420 485 228 471

info@kodap.cz

cs en de 

ETL Global
newsletter close