skupina

Mikuláš s čertem asi moc velké daně nezaplatí

Zdaňovat čerty a Mikuláše s anděly? Zákon o daních z příjmů myslí na všechno a dosáhne i na nadpřirozené poplatníky. V tomto případě ale není moc pravděpodobné, že by strašení dětí končilo daňovou povinností. Výjimku může představovat snad jen artista - herec na "volné noze", který si takové peníze přičte ke svým běžným zdanitelným příjmům.

Maskovaný pekelník s Mikulášem a andělem si často vystačí s trochou pálenky pro zahřátí. V řadě případů ale nabízejí své služby komerčně a vyžadují za svou návštěvu finanční odměnu. Naštěstí je Mikuláše jen jednou za rok, takže v duchu zákona o daních z příjmů půjde o příležitostný příjem. Ten je osvobozený od daně, pokud ročně v součtu s dalšími podobnými přímy nepřesáhne 30 tisíc korun. Do této výše se nemusí uvádět v daňovém přiznání. 

Pokud by u někoho příležitostné příjmy přece jen přesáhly zmíněných 30 tisíc, musí je uvést do daňového přiznání. Odečíst si pak může prokázané výdaje, což tady bude třeba půjčovné za masky nebo náklady na přesuny autem.
Patnáctiprocentní zdanění asi nikoho nebude příliš bolet, tím spíše, že nahodilé příjmy nepodléhají odvodům na sociální a zdravotní pojištění.

publikováno 05.12.2014
share on fb


Kodap skupina - daňové poradenství

mini mapa ČR Vybrat kancelář

Specializované kanceláře

+420 485 228 471

info@kodap.cz

cs en de 

ETL Global
newsletter close